A madarak ábráit megfigyelve azt tapasztalhatjuk, hogy a test és a farok tollak gyakran változnak.

Az érdekes azonban az, hogy a fejek formarendszere sohasem térnek el jelentősen. Láthatjuk, hogy szinte minden madárnak háromszög alakú fejformája van a szőnyegeken. Csak mellékesen jegyezném meg, hogy az indiai művészetben a háromszög (ugyanúgy ábrázolják) a hímnem és a nőnem jelképe.

Az indiai művészetet később a perzsa hatás nagyon is befolyásolta. A XVII-XVIII. századi mogul korból eredő mintáknál már látható az iszlám hatás.

A fejek mindig kon-túrozott nyakon ülnek. A nyak mintái eltérhettek egymástól, jellemző azonban mindig a merev tartás. A szemeket nem mindig jelölik, ha mégis megteszik, gyakran teljesen elütő színekkel ábrázolják. A csőr a fej alakjával egy egységet képez. 

A 12-es képen láthatjuk ezeket a leegyszerűsített ábrázolásokat. Nincs külön díszítés, és a mintarendszer csak a lényeget jelképezi. Az ábrázolásokban gyakori a fej forgatása, mely nézhet előre, vagy hátra is. A lábak egyenes vonalvezetésűek, a farktollak pedig irányultságot is mutathatnak.

Egy érdekes mintázat, mely kettőzést mutat, a fej megduplázódása. Gyakran láthatunk betűalakzatokra emlékeztető fejábrázolásokat. Itt is csak az irányultság a lényeg és nem a test. Ez egy fordított „C”-t formáz. Más betűk is könnyen felismerhetők.

Az „S” motívum önmagában is egy érdekes forma. Benne van a forgás, a jin-jang rendszer kettőssége és az önmaga felé visszafordulás jelképrendszere. Az „S”, mint szimbólum gyakran az istent jelképezi. A teremtést jelenti a tűzmadárnál (főnix). A kelták és a közép- amerikai kultúrák energia jelénél a teremtés vonalvezetését láthatjuk. A piros, mint szín is ezt jelképezi.  
 

Főoldal a madár motívum megjelenése a szőnyegeken oldalról